2021’DE GİRİŞİMCİ OLABİLMEK

Corbiz
6 min readMay 5, 2021

You can find English translation is below!

2021 yılı kendi payına düşen sorunlarla geldi desek yanlış olmaz. Salgınlar ve kapanmalarla birlikte yaşamaktan öğrenilecek bir şey varsa, o da bir yılda gerçekten çok fazla şeyin aynı anda değişebileceğidir. Birçok girişimci ve yatırımcı yılın başında işlerine büyük umut ve beklentilerle başladı ancak bu beklentilerin çoğu yokuş aşağı gitti. İnsan doğasında olduğu gibi, hayat ne olursa olsun devam ediyor, bu nedenle 2020'nin çoğunda evde sıkışıp kalmamıza rağmen, birçok işletme ayakta kalmanın yollarını buldu.

Bu yeni yılda ilerledikçe, girişimciler strateji oluşturmak istiyorlar ve çoğu yeni bir girişimciliğe adım atmak istiyor. Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, gelecekle ilgili belirsizlik olması kaçınılmaz fakat 2020'deki ve 2021’in başındaki son olaylarla daha da fazla belirsizlik bizleri bekliyor. Birçok bilim insanı, bir aşının gelişiyle ilgili haberlerde bile, önümüzdeki yıla çok fazla umut vermiyor ancak sanılanın aksine, 2021 şirketinizi kurmak için mükemmel bir yıl olabilir. İşte birkaç nedeni:

Daha Az Rekabet

Geçtiğimiz yıla oldukça iyi ve başarılı bir şekilde başlayan birçok şirket, salgın nedeniyle kapandı. Ayakta kalmayı başaran diğerleri ise yeniden kendilerini ve oldukları konumu sorguluyorlar. Peki bu ne için fırsat yaratıyor? Bu, pazarda büyük bir boşluk demek oluyor ve girişimlerin gelişmesi için birçok fırsat yaratıyor ! Girişimciler, ekonomi canlandığında ve geliştiğinde iş kurma eğilimindeler ve çok az kişi 2021 yılında bir iş kurmayı düşünüyor çünkü dünya, ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen bir salgının ardından kendini toparlamaya çalışıyor yani girişimciler için bu, daha az rakibe sahip olmak ve endişelenecek şeyin daha az olması demek.

Tüketicilere ve Müşterilere Kolay Erişim

Hepimiz elektronik cihazlarımıza her zamankinden daha fazla vakit ayırmış durumdayız ve çevrimiçi tüketim tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Sosyalleşme alanımız sosyal medyayla kısıtlı… E-ticaret, salgın 2020'de başladığından bu yana yaklaşık % 60 oranında artmış vaziyette. Tüketiciler artık kendilerini salgından korumak için ellerinden gelen her türlü mal veya hizmeti sipariş etmeyi tercih ediyorlar. Pek çok ofis kapalı ve artık daha fazla insan evden çalışıyor, çalışanlar çevrimiçi araçlardan daha fazla yararlanıyorlar. Tüketici davranışı ve satın alma alışkanlıklarındaki eğilimleri ve bunların nasıl değiştiğini takip etmek, bu yıl birçok yeni işletmenin gelişmesine yardımcı olacaktır. İşletmeniz 2021'de online bir şekilde kurulabilir ve tüketici sorunlarının çözümlerine odaklanabilirse, hedef kitlesine ulaşmaya oldukça yaklaşacak demektir.

Şimdi Değilse Ne Zaman ?

2020'de çoğumuzun bol bol sahip olduğu bir şey varsa, o da zamanıydı. Evde daha fazla zaman geçirdikçe, bir iş kurmayı düşünen birçok kişi, yeni işleri için araştırma yapmaya ve hatta gelecekteki şirketleri için kendilerini geliştirmeye ve donatmaya zaman ayırabildi. Şirket kurmak tabii ki zor. Bir lansmanı planlamak ve yürütmek için çok zaman harcanması gerekiyor. Doğru strateji ile doğru planlama, bir pandemi sırasında bile her işletmenin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Yatırımcıya Erişim

Gelecekle ilgili belirsizlikler, pandeminin başlarında birçok yatırımcının yatırımlarını duraklatmasına veya girişimcilerden yatırımlarını geri çekmesine neden oldu. Varlıklarını 2020'nin daha iyi bir kısmı için güvenli bir şekilde kilitli tutanların çoğu, yeniden yatırım yapmaya ve yatırımın geri dönüşünü almaya hazır durumda. Dahası, 2021'de tehlikeli sularda yüzmek isteyen daha az girişimci olduğu için, bu yine daha az rekabet anlamına geliyor. Sağlam bir stratejiniz olduğu sürece, işinizi desteklemek için fon sağlamak sandığınız kadar zor olmayabilir…

Yaza doğru girerken, çok fazla belirsizlik olması ve bu durumdan dolayı stresleniyor olmamız kaçınılmaz. Buna rağmen girişiminizin başarılı olması için ihtiyacınız olan tüm kaynaklara sahip olabilirsiniz ve 2021'de kendi şirketinizi kurabilirsiniz.

Being an Entrepreneur in 2021

It would not be wrong to say that 2021 has come with its own problems. If there’s one thing to learn from living with pandemics and shutdowns, it’s that really so many things can change at the same time in a year. Many entrepreneurs and investors started their business with great hopes and expectations at the beginning of the year, but many of those expectations have gone downhill. As in human instinct, life goes on regardless, so despite the fact that we were stuck at home for the vast majority of 2020, numerous organizations have discovered approaches to endure

As this new year progresses, entrepreneurs want to strategize and most want to start a new entrepreneurship. However, as always, uncertainty about the future is inevitable, but with the latest events in 2020 and the beginning of 2021, even more uncertainty awaits us. Many scientists don’t give much hope to the next year, even in the news about the arrival of a vaccine, but contrary to popular belief, 2021 could be the perfect year to start your company. Here are a few reasons:

Less Competition

Many companies, which started last year quite well and successfully, closed due to the epidemic. Others who manage to survive are again questioning themselves and their position. So what does this set out a chance for? This makes an enormous hole on the lookout and sets out many open doors for new companies to flourish.

Entrepreneurs tend to start a business when the economy is booming and thriving, and few people will consider starting a business in 2021 because the world is trying to recover from an epidemic that negatively affects the economy, so for entrepreneurs it means having fewer competitors and less things to worry about.

Easy Access to Consumers and Customers

We all devote more time to our electronic devices than ever and online consumption is at an all-time high. Our socialization area is limited to social media… E-commerce has increased by approximately 60% since the epidemic started in 2020. Shoppers currently really like to arrange any merchandise or administrations they can to shield themselves from the epidemic. Many offices are closed and now more people work from home, more employees are taking advantage of online tools. Keeping track of trends in consumer behavior and buying habits and how they are changing will help many new businesses thrive this year. In the event that your business can be set up online in 2021 and center around answers for buyer issues, it will verge on arriving at its intended interest group.

If Not Now When?

If there was one thing most of us had in abundance in 2020, it was its time. As they spent more time at home, many people considering starting a business were able to devote time to researching for new jobs and even developing and equipping themselves for their future company. Establishing a company is of course difficult. It takes a lot of time to plan and run a launch. The right strategy and the right planning will ensure that every business is successful, even during a pandemic. Access to Investor Uncertainties about the future caused many investors to pause their investments or withdraw their investments from entrepreneurs early in the pandemic. Most of those who keep their assets securely locked in for the better part of 2020 are ready to reinvest and get a return on investment. Moreover, this again means less competition, as there are fewer entrepreneurs who want to swim in dangerous waters in 2021. As long as you have a solid strategy, getting funding to support your business may not be as difficult as you think… It is inevitable that there is a lot of uncertainty and we are stressed due to this situation as we enter the summer. However, you can have all the resources you need to make your venture successful and start your own company in 2021.

Gülnihal Öztürk, Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya/Sosyoloji öğrencisi, Corbiz Cooper, Blog Yazarı, Editör, Podcaster. Bahçeşehir University New Media / Sociology student, Corbiz Cooper, Editor, Blogger, Podcaster

--

--

Corbiz

2016 yılında kurulan CORBİZ Kurumsal İş Çözümleri, İstanbul merkezli olarak ulusal ve uluslararası çapta hizmet vermektedir.